Pomembne zgodovinske osebnosti, ki so spregledane v šolskih učbenikih

Pomembne Zgodovinske Osebnosti, Ki So Spregledane v Šolskih Učbenikih

Deli:

Zgodovina je polna izjemnih osebnosti, ki so s svojim delovanjem pustile neizbrisen pečat na svetovni zgodovini. Medtem ko se mnoge izmed njih obravnavajo v šolskih učbenikih in zgodovinskih razpravah, obstajajo številni drugi, ki kljub svojemu pomembnemu prispevku ostajajo v senci. Razlogi za to so različni – od geopolitičnih do kulturnih in družbenih. Pogosto so te osebnosti pripadniki manjšinskih skupin, žensk ali ljudi iz koloniziranih dežel, katerih prispevki so bili namerno ali nenamerno spregledani.

Kazalo vsebine

Pomembne zgodovinske osebnosti, ki so spregledane v šolskih učbenikih

Zgodovina je polna izjemnih osebnosti, katerih prispevki so pogosto spregledani ali premalo priznani. Ada Lovelace, Nikola Tesla, Harriet Tubman, Rosalind Franklin, Marie Tharp, Yaa Asantewaa, Grace Hopper, Sojourner Truth in Wangari Maathai so le nekatere izmed teh osebnosti, ki so s svojim delovanjem pustile neizbrisen pečat na svetovni zgodovini. Njihova dela in dosežki so ključnega pomena za razumevanje razvoja znanosti, tehnologije, družbenih pravic in okoljevarstva.

Ada Lovelace (1815-1852)

Kdo je bila Ada Lovelace in zakaj je pomembna za računalništvo?

Ada Lovelace, hči slavnega pesnika Lorda Byrona, je bila pionirka na področju računalništva, čeprav je živela v 19. stoletju, dolgo pred pojavom sodobnih računalnikov. Ada je sodelovala z matematikom Charlesom Babbageom pri njegovem projektu analitičnega stroja, ki je bil predhodnik današnjih računalnikov. Njena ključna zasluga je zapis algoritma, ki je bil prvi namenjen izvajanju na stroju, kar jo postavlja kot prvo računalniško programerko v zgodovini.

Ada Lovelace je razumela potencial strojev, ki so bili veliko več kot le kalkulatorji, in je predvidela možnosti za ustvarjanje glasbe in drugih umetniških del s pomočjo algoritmov. Kljub njenim pomembnim prispevkom je bila njena vloga dolgo časa spregledana, predvsem zaradi prevladujočega prepričanja, da je računalništvo moško področje. Njeno delo je začelo pridobivati priznanje šele v drugi polovici 20. stoletja, ko so znanstveniki ponovno odkrili njene zapiske in spoznali njen pomemben prispevek k razvoju računalništva.

Danes Ada Lovelace velja za ikono v svetu znanosti in tehnologije, predvsem kot vzornica za ženske v STEM področjih (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika). Njena zgodba je opomnik, da so pomembni prispevki pogosto spregledani zaradi predsodkov in da je ključno prepoznati in priznati dosežke vseh posameznikov, ne glede na njihov spol ali ozadje.

Mansa Musa (1280-1337)

Kdo je bil Mansa Musa in zakaj je bil pomemben za afriško zgodovino?

Mansa Musa, poznan tudi kot Musa I iz Malija, je bil 10. vladar Malijskega cesarstva, ki je vladal od leta 1312 do 1337. Njegovo vladanje je zaznamovalo obdobje izjemnega bogastva, kulturnega razcveta in širjenja islama v Zahodni Afriki. Mansa Musa je najpogosteje znan kot najbogatejši človek vseh časov, njegovo bogastvo pa je večinoma izhajalo iz obsežnih zlatih rudnikov, ki so bili pod njegovim nadzorom.

Mansa Musa je svetovno pozornost pritegnil s svojo znamenito romarsko potjo v Meko leta 1324. Njegovo spremstvo je bilo neverjetno razkošno, vključevalo je tisoče spremljevalcev, vključno s sužnji in vojsko, ter ogromne količine zlata. Na poti je Mansa Musa delil zlato med lokalnimi prebivalci in vladarji, kar je povzročilo inflacijo v mestih, skozi katera je potoval, kot sta Kairo in Aleksandrija. Ta romarska pot ni le pokazala njegovega neizmernega bogastva, ampak je tudi močno vplivala na globalno zavedanje o Malijskem cesarstvu.

Poleg svojega neizmernega bogastva je Mansa Musa pomemben tudi zaradi svojega prispevka k izobraževanju in kulturi. Po vrnitvi iz Meke je pripeljal številne islamske učenjake, arhitekte in umetnike, ki so pomagali pri razvoju mest, kot je Timbuktu. Timbuktu je pod njegovim pokroviteljstvom postal pomembno središče izobraževanja, kulture in trgovine, s slavnimi univerzami in knjižnicami, ki so privabljale učenjake iz vsega muslimanskega sveta.

Danes je Mansa Musa priznan kot eden najpomembnejših vladarjev afriške zgodovine. Njegovo vladanje je simbol bogastva, kulturnega razcveta in vpliva Zahodne Afrike v srednjeveškem svetu. Njegova dediščina je opomin na bogato zgodovino in kulturno dediščino Afrike, ki je pogosto spregledana v zahodnih zgodovinskih pripovedih.

Mansa Musa je s svojo vladavino prinesel revolucijo v Malijsko cesarstvo, ki je močno vplivala na afriško in svetovno zgodovino. Njegovo izjemno bogastvo, pridobljeno iz zlatih rudnikov, ter njegova romarska pot v Meko, sta povzročila kulturni in gospodarski razcvet v Zahodni Afriki. Mansa Musa je s svojo velikodušnostjo in pokroviteljstvom islamskih učenjakov ter arhitektov povzročil renesanso v mestih, kot je Timbuktu. Ta mesta so postala središča znanja, kulture in trgovine, kar je spremenilo zgodovinsko vlogo Zahodne Afrike na svetovnem prizorišču. Tako kot druge velike revolucije v zgodovini, je tudi vladavina Mansa Muse pustila trajen pečat, ki je preoblikoval družbo in gospodarstvo svojega časa.

Razmišljanje o prihodnosti in preučevanje zgodovinskih osebnosti, kot je Mansa Musa, nam pomaga razumeti potencialne poti razvoja in napredka. Musa je s svojim vizionarskim vodenjem in vlaganjem v izobraževanje ter kulturo pokazal, kako lahko voditelji oblikujejo prihodnost svojih narodov. Njegovo zapuščino lahko vidimo kot navdih za sodobne voditelje in družbe, ki si prizadevajo za gospodarski razvoj, izobraževanje in kulturni razcvet. Razumevanje preteklih revolucij in dosežkov omogoča, da se učimo iz zgodovine ter gradimo boljšo prihodnost, v kateri bodo bogastvo, znanje in kultura enakomerno porazdeljeni in cenjeni.

Rosalind Franklin (1920-1958)

Zakaj je bila Rosalind Franklin ključna za odkritje DNK?

Rosalind Franklin, britanska kemičarka in kristalografinja, je imela ključno vlogo pri odkritju strukture DNK, vendar je bila dolgo časa spregledana v korist Watsona in Cricka, ki sta prejela Nobelovo nagrado za to odkritje. Franklinova je s pomočjo rentgenske difrakcije posnela sliko, znano kot Fotografija 51, ki je bila ključna za razumevanje dvojne vijačnice DNK.

Franklinova je bila izjemno nadarjena znanstvenica, ki je opravila pionirsko delo na področju rentgenske kristalografije in raziskav DNK. Njeni podatki so bili ključni za odkritje strukture DNK, vendar so jih Watson in Crick uporabili brez njenega dovoljenja ali priznanja. Poleg svojega dela na DNK je Franklinova pomembno prispevala tudi k raziskavam virusov in ogljikovih snovi.

Šele po njeni smrti je Franklinova začela prejemati zasluženo priznanje za svoje prispevke k znanosti. Njeno delo je danes priznano kot temeljnega pomena za genetiko in molekularno biologijo. Rosalind Franklin je postala simbol za ženske v znanosti in opomnik na pomen etičnosti in pravičnosti v znanstvenih raziskavah.

Bayard Rustin (1912-1987)

Kdo je bil Bayard Rustin in zakaj je bil pomemben za gibanje za državljanske pravice?

Bayard Rustin je bil ena izmed ključnih osebnosti v ameriškem gibanju za državljanske pravice, čeprav njegovo ime ni tako pogosto omenjeno kot imena drugih voditeljev, kot sta Martin Luther King Jr. ali Rosa Parks. Rustin, rojen leta 1912, je bil izjemno vpliven strateg in organizator, ki je imel ključno vlogo pri organizaciji znamenitega Pohoda na Washington za delo in svobodo leta 1963, kjer je King izrekel svoj slavni govor “Imam sanje”.

Rustin je bil tudi odločen zagovornik nenasilnega odpora in je močno vplival na Kinga in druge voditelje gibanja. Njegovo delo je temeljilo na prepričanju, da je nenasilje najbolj učinkovito sredstvo za dosego družbenih sprememb. Kljub njegovim pomembnim prispevkom je bil Rustin pogosto potisnjen v ozadje zaradi svoje odkrite homoseksualnosti, kar je bilo v tistem času še posebej stigmatizirano.

Rustinova dediščina je ključna za razumevanje gibanja za državljanske pravice in njegovega uspeha. Njegovo delo je prispevalo k oblikovanju strategij in taktik, ki so bile ključne za doseganje pomembnih sprememb v ameriški družbi. Danes je Rustin priznan kot pomemben aktivist in pionir, ki je s svojo neomajno predanostjo enakosti in pravičnosti pustil trajen pečat na zgodovini.

Ching Shih (1775-1844)

Kako je Ching Shih postala ena izmed najuspešnejših piratov v zgodovini?

Ching Shih je bila kitajska piratka, ki je v začetku 19. stoletja postala ena izmed najuspešnejših in najbolj strahospoštovanih piratov v zgodovini. Rojena okoli leta 1775, je začela svojo kariero kot prostitutka, preden se je poročila s Cheng I, vodjo velike piratske flote. Po moževi smrti je prevzela nadzor nad floto in jo razširila na več kot 300 ladij z 20.000 do 40.000 pirati.

Ching Shih je s svojo izjemno vojaško in taktično spretnostjo uspela premagati številne kitajske, portugalske in britanske mornarice, ki so poskušale ustaviti njeno delovanje. Uvedla je stroga pravila in kodekse vedenja za svojo posadko, kar je pomagalo ohraniti red in disciplino v njeni floti. Njena moč in vpliv sta bila tako velika, da je kitajska vlada na koncu pristala na mirovna pogajanja in ji ponudila amnestijo ter dovoljenje, da obdrži svoje bogastvo.

Ching Shih je danes prepoznana kot ena izmed najuspešnejših piratov v zgodovini, njena zgodba pa je pomemben del kitajske zgodovine. Njeno življenje in dosežki so primer izjemne moči in sposobnosti ženske v svetu, ki je bil tradicionalno dominiran s strani moških.

Emmy Noether (1882-1935)

Zakaj je bila Emmy Noether ključna za matematiko in fiziko?

Emmy Noether je bila nemška matematičarka, ki je naredila temeljne prispevke k abstraktni algebri in teoretični fiziki. Rojena leta 1882, je kljub številnim oviram, ki jih je kot ženska v znanstvenem svetu tistega časa doživljala, uspela postati ena izmed najvplivnejših matematikov 20. stoletja. Njena dela na področju teorije invariantov in algebrskih struktur so bila revolucionarna.

Najbolj znana je po Noetherjevem izreku, ki povezuje simetrije fizikalnih sistemov z ohranitvenimi zakoni. Ta izrek je postal temeljni kamen sodobne fizike in je bistven za razumevanje zakonov narave, kot so ohranitev energije, momenta in naboja. Kljub njenim izjemnim dosežkom je bila Noetherjeva pogosto spregledana in marginalizirana zaradi svojega spola.

Po begu iz nacistične Nemčije leta 1933 je Noetherjeva nadaljevala svojo kariero v ZDA, kjer je še naprej delala na področju matematike do svoje prezgodnje smrti leta 1935. Njeno delo je danes priznano kot temeljnega pomena za matematiko in fiziko, in Emmy Noether velja za eno izmed najpomembnejših osebnosti v zgodovini teh znanosti.

Ignaz Semmelweis (1818-1865)

Kako je Ignaz Semmelweis prispeval k medicini?

Ignaz Semmelweis, madžarski zdravnik, rojen leta 1818, je znan kot “rešitelj mater” zaradi svojega pionirskega dela na področju antiseptične tehnike. Semmelweis je deloval v dunajski splošni bolnišnici, kjer je opazil visoko stopnjo umrljivosti med porodnicami zaradi puerperalne vročice. Skozi svoja opazovanja je ugotovil, da so zdravniki in medicinske sestre, ki so izvajali obdukcije in nato pomagali pri porodu brez umivanja rok, prenašali okužbe na porodnice.

Semmelweis je uvedel prakso umivanja rok s klorno raztopino pred stikom s pacienti, kar je dramatično zmanjšalo umrljivost med porodnicami. Kljub temu so njegovo delo in odkritja naletela na velik odpor in skepticizem s strani medicinske skupnosti. Semmelweisova praksa je bila zavrnjena in šele po njegovi smrti so njegovo delo priznali in sprejeli.

Danes je Ignaz Semmelweis priznan kot pionir antiseptične tehnike in njegova odkritja so temelj sodobne medicinske prakse. Njegovo delo je rešilo nešteto življenj in spremenilo način, kako razumemo preprečevanje okužb v medicini.

Gauri Ma (1857-1938)

Zakaj je bila Gauri Ma pomembna za duhovno in socialno prenovo v Indiji?

Gauri Ma, rojena leta 1857 kot Bhabatarini Devi v Zahodni Bengalu, je bila indijska duhovna učiteljica in socialna reformatorica. Učenka svetovno znanega duhovnega voditelja Ramakrishna, je ustanovila Sarada Mission, ki se je osredotočala na izobraževanje in opolnomočenje žensk. Gauri Ma je verjela v enakopravnost spolov in je posvetila svoje življenje izboljšanju statusa žensk v indijski družbi.

Pod njenim vodstvom je Sarada Mission ustanovila več šol in centrov za izobraževanje žensk ter si prizadevala za izboljšanje zdravstvene oskrbe in socialne storitve za marginalizirane skupine. Gauri Ma je bila znana po svoji predanosti, neomajni veri in sposobnosti navdihovanja drugih. Njeno delo je bilo ključno za socialno prenovo in dvig zavesti o pomembnosti izobraževanja in pravic žensk v Indiji.

Danes je Gauri Ma spoštovana kot ena izmed pionirk socialne prenove v Indiji, njena zapuščina pa živi naprej skozi delo Sarada Mission in drugih organizacij, ki nadaljujejo njeno vizijo enakosti in pravičnosti.

Zakaj je bil Nikola Tesla spregledan v korist Thomasa Edisona?

Nikola Tesla, izumitelj in inženir srbskega rodu, je imel ogromen vpliv na razvoj električne energije in tehnologij, ki jih uporabljamo še danes. Tesla je najbolj znan po svojih prispevkih k razvoju izmeničnega toka (AC), ki je bil bistveno bolj učinkovit kot Edisonov enosmerni tok (DC). Kljub temu je bil Tesla pogosto v senci Thomasa Edisona, predvsem zaradi komercialnih interesov in medijskega vpliva.

Tesla je bil izjemno inovativen in je imel vizije, ki so bile za njegov čas preveč napredne. Njegovi projekti brezžičnega prenosa energije in svetovne mreže električne energije so bili prezrti ali celo zasmehovani. Edison, ki je bil bolj poslovno usmerjen in je imel večji dostop do kapitala in medijev, je izkoristil te prednosti za promocijo svojih idej in diskreditacijo Tesle. Edison je bil tudi bolj pragmatičen, medtem ko je Tesla pogosto delal na projektih, ki niso bili komercialno uspešni, a so imeli velik znanstveni pomen.

Šele v zadnjih desetletjih je Tesla začel pridobivati priznanje, ki si ga zasluži. Njegova dela in izumi so osnova za številne tehnologije, ki jih danes jemljemo za samoumevne, kot so radio, brezžična komunikacija in sodobni elektromotorji. Tesla je postal simbol inovacije in znanstvenega genija, ki je bil spregledan zaradi komercialnih interesov in osebnih sporov.

Kdo je bila Harriet Tubman in kako je prispevala k odpravi suženjstva?

Harriet Tubman je bila ena izmed najpomembnejših osebnosti v boju proti suženjstvu v ZDA. Rojena kot sužnja v Marylandu, je Tubmanova pobegnila v svobodo in postala vodilna figura v podzemni železnici, mreži tajnih poti in skrivališč, ki je pomagala sužnjem pobegniti v svobodne države in Kanado. Med svojim delovanjem je pomagala osvoboditi več kot 70 sužnjev.

Tubmanova ni bila le vodilna v podzemni železnici, ampak je tudi aktivno sodelovala v ameriški državljanski vojni kot izvidnica, medicinska sestra in vohunka za vojsko Unije. Njena izjemna poguma in predanost svobodi sta jo naredila za eno izmed najpomembnejših osebnosti svojega časa. Kljub temu pa je bila dolgo časa spregledana v zgodovinskih učbenikih, predvsem zaradi rasnih in spolnih predsodkov.

Harriet Tubman je danes prepoznana kot ključna figura v ameriški zgodovini in ikona boja za svobodo in enakost. Njeno življenje in delo sta pomemben opomin na neomajno voljo posameznika, ki lahko premaga najhujše ovire in prispeva k boljšemu svetu. Tubmanova je postala simbol odpora proti krivici in boja za človekove pravice, njeno dediščino pa slavijo tako v ZDA kot po vsem svetu.

Kako je bila Marie Tharp pionirka v raziskovanju oceanov?

Marie Tharp je bila ameriška geologinja in oceanografinja, ki je skupaj s svojim kolegom Bruceom Heezenom ustvarila prvo znanstveno natančno karto oceanskih tal. Njeno delo je bilo ključno za razumevanje tektonike plošč in geoloških procesov, ki oblikujejo naš planet. Kljub temu pa je bila Tharpova dolgo časa spregledana v znanstveni skupnosti, predvsem zaradi svojega spola.

Tharpova je s pomočjo podatkov, zbranih z ehosondiranjem, ustvarila natančne zemljevide oceanskih tal, ki so razkrili prisotnost srednjeoceanskega hrbta in podmorskih kanjonov. Njeni zemljevidi so bili ključni za potrditev teorije o tektoniki plošč, ki je danes temelj geologije. Kljub njenemu pomembnemu prispevku so njeno delo sprva zavračali in podcenjevali.

Danes je Marie Tharp prepoznana kot pionirka v raziskovanju oceanov in njeni zemljevide so še vedno v uporabi. Njeno delo je postalo temelj za nadaljnje raziskave in razumevanje geoloških procesov, ki oblikujejo naš planet. Tharpova je postala vzor za ženske v znanosti in simbol za pomembnost vztrajnosti in predanosti znanstvenemu delu.

Kako je bila Wangari Maathai pionirka v okoljskem gibanju?

Wangari Maathai, kenijska okoljska in politična aktivistka, je bila pionirka v boju za okolje in človekove pravice v Afriki. Leta 2004 je postala prva afriška ženska, ki je prejela Nobelovo nagrado za mir, priznanje za njeno delo pri spodbujanju trajnostnega razvoja, demokracije in miru.

Maathai je leta 1977 ustanovila gibanje Zeleni pas, ki je imelo za cilj ponovno pogozdovanje degradiranih območij in izboljšanje življenjskih pogojev žensk na podeželju. Gibanje je zasadilo več kot 50 milijonov dreves po vsej Afriki in prispevalo k obnovi ekosistemov ter izboljšanju življenjskih pogojev ljudi. Maathai je s svojim delom opozorila na pomembnost trajnostnega razvoja in povezanost med okoljem, družbeno pravičnostjo in mirom.

Poleg svojega okoljskega dela je bila Maathai tudi glasna zagovornica človekovih pravic, demokracije in enakosti spolov. Njena vztrajnost in pogum v boju proti korupciji in avtoritarnim režimom sta jo postavila kot vzor za mnoge aktiviste po vsem svetu. Wangari Maathai je postala simbol trajnostnega razvoja in socialne pravičnosti, njeno delo pa je pomemben opomin na moč posameznika, ki lahko prinese pozitivne spremembe v svetu.

Kdo je bil Yaa Asantewaa in zakaj je pomembna za afriško zgodovino?

Yaa Asantewaa je bila kraljica in vojna poveljnica ljudstva Asante v današnji Gani, ki je vodila upor proti britanski kolonialni oblasti v začetku 20. stoletja. Njeno vodstvo in pogum v vojni Yaa Asantewaa leta 1900 sta jo naredila za simbol odpora proti kolonializmu in boja za svobodo.

Yaa Asantewaa je prevzela vodstvo Asantejev, ko so britanske oblasti zahtevale zlati stol Asantejev, simbol njihove suverenosti. S svojo karizmo in vojaškimi sposobnostmi je mobilizirala svoje ljudstvo in organizirala odpor proti britanskim kolonialistom. Kljub končnemu porazu je njen upor vzbudil duh odpora in ponosa med Asanteji in širše po Afriki.

Danes je Yaa Asantewaa prepoznana kot nacionalna junakinja in simbol odpora proti kolonializmu v Afriki. Njena zgodba je pomemben del afriške zgodovine, ki poudarja pogum in moč žensk v boju za svobodo in neodvisnost. Yaa Asantewaa je postala navdih za generacije Afričanov, ki se borijo za svoje pravice in dostojanstvo.

Zakaj je bila Sojourner Truth pomembna za gibanje za državljanske pravice?

Sojourner Truth, rojena kot sužnja v ZDA, je postala ena izmed najpomembnejših osebnosti v boju za odpravo suženjstva in za pravice žensk. S svojim izjemnim govorniškim talentom in neomajno voljo je navdihovala ljudi, da so se pridružili gibanju za državljanske pravice. Njeni govori, kot je slavni “Ain’t I a Woman?”, so poudarjali enakopravnost in pravičnost za vse.

Truthova je bila neutrudna aktivistka, ki je delovala v času, ko so bile ženske in temnopolti ljudje močno diskriminirani. Njeno delo je bilo ključno za dvig zavesti o neenakostih in krivicah, s katerimi so se soočali. S svojim pogumom in odločnostjo je prispevala k napredku na področju človekovih pravic in enakosti.

Sojourner Truth je danes priznana kot ena izmed vodilnih osebnosti v ameriškem gibanju za državljanske pravice. Njeno življenje in delo sta pomemben del zgodovine, ki poudarja moč posameznika v boju proti krivicam. Njena zapuščina je navdih za vse, ki si prizadevajo za enakopravnost in pravičnost.

Kako je Grace Hopper prispevala k razvoju računalništva?

Grace Hopper, ameriška matematičarka in računalniška znanstvenica, je imela ključno vlogo pri razvoju prvih programskih jezikov in računalniških sistemov. Hopperjeva je bila pionirka na področju računalništva, njeno delo pa je postavilo temelje za sodobno programsko opremo. Med njenimi najpomembnejšimi dosežki je razvoj prvega kompajlerja, ki je omogočil, da so se programi pisali v visokem programskem jeziku namesto v strojni kodi.

Hopperjeva je razvila programski jezik COBOL, ki je postal eden najbolj razširjenih in dolgotrajnih programskih jezikov v poslovnem svetu. Poleg tega je Hopperjeva prispevala k razvoju računalniškega sistema UNIVAC, prvega komercialno dostopnega računalnika. Njeno delo je bilo ključno za prehod iz pionirskih dni računalništva v obdobje, ko so računalniki postali dostopni in uporabni za širšo javnost.

Kljub njenim izjemnim dosežkom je bila Hopperjeva dolgo časa spregledana v zgodovinskih učbenikih in znanstvenih krogih. Danes je priznana kot ena izmed najpomembnejših osebnosti v zgodovini računalništva. Njeno delo in predanost so navdih za generacije računalniških znanstvenikov in inženirjev, zlasti žensk, ki se podajajo na področje tehnologije.

Te osebnosti predstavljajo le vrh ledene gore, ko gre za pomembne zgodovinske figure, ki so pogosto spregledane v šolskih učbenikih. Njihove zgodbe služijo kot spomin, da je zgodovina bogata in kompleksna ter da je vedno prostor za raziskovanje in odkrivanje novih in nepričakovanih zgodovinskih junakov.

Priznanje in spoštovanje teh spregledanih osebnosti je ključnega pomena za celovito razumevanje zgodovine in za spodbujanje enakopravnosti in pravičnosti. Njihove zgodbe so navdih za prihodnje generacije, ki si prizadevajo za boljši in pravičnejši svet. Pomembno je, da te osebnosti vključimo v šolske učbenike in zgodovinske razprave, da se njihova zapuščina ohrani in cenijo prihodnje generacije.

Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Tukaj lahko nastavite, kateri piškotki naj se naložijo na stran.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

WooCommerce uporabljamo kot nakupovalni sistem. Za obdelavo vozička in naročila bosta shranjena 2 piškotka. Ti piškotki so strogo potrebni in jih ni mogoče izklopiti.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Odbij kolačiće
Prihvati kolačiće